Západomoravský aeroklub Třebíč

Něco o našem aeroklubu a jeho historii

Historie amatérského létání na Třebíčsku sáhá až k druhé světové válce. Jeden z prvních instruktorů motorového létání na okrese byl pan Nožička, příslušník 311. bombardovací perutě RAF, stejně jako příslušnice letky ministerstva vnitra, třebíčská rodačka a členka aeroklubu Marie Kopečková. Ta se svým přítelem emigrovala, když přes hranice doslova ulétla. Není tedy divu, že bylo letiště po pár letech zrušeno a aeroklub přesídlil do nedalekého Křižanova.

Novodobá historie letiště i aeroklubu začíná v polovině 90. let minulého století. Bývalý profesionální pilot Karel Picmaus a jeden z průkopníků rogalového a motorově rogalového létání u nás Pavel Uhlíř dávají tehdy ZMAK opět dohromady a navíc se zasazují o zřízení plochy letiště. Dva a půl kilometru od Třebíče na katastru obce Kožichovice, v nadmořské výšce 484 m, tak postupně vzniká prostor, dnes zabírající na 600 m2 plochy se 425 m dlouhou přistávací dráhou.

V současnosti se ve čtyřech hangárech letiště nachází 24 létajících zařízení (ultralightů), které patří soukromým majitelům. 

„Létání je nádherný koníček, který ale nestojí jen peníze. Vezme si celé srdce a téměř veškeré volno. Ale kdo se jednou proletí nebo si aspoň na ultralehké letadélko sáhne, je ztracen.“

 

 

Vítr 250° 00KT

13.7°C 8.7°C 72%


Východ 04:08 (04:51) Západ (21:05) 21:49